NACIONALNO HODOČAŠĆE FSR

FSR1

Dubrave, 22. 10. 2017.

NACIONALNO HODOČAŠĆE FRANJEVAČKOG SVJETOVNOG REDA

Dana 22.10.2017. nakon što je autobus pokupio hodočasnike po filijama i dogovorenim mjestima, u 6 sati smo krenuli iz D. Hrgova prema Kraljevoj Sutjesci, preko Srebrenika, Gračanice, Doboja, Zenice I  Kaknja, ukupno nas 57- ero. Od Doboja nas je pratila magla . Odmorili smo pola sata na benzinskoj postaji Zovko kod Žepča, a u Kraljevu Sutjesku smo stigli u 9,25. Sutjeska nas je dočekala pretežno sunčana i ukrašena šarenim bojama jeseni po okolnim brdima. Uslijedilo je zajedničko fotografiranje na velikom stepeništu terase ispred crkve i samostana. Slavlje sv. mise počelo je u 11 sati. Bilo je hodočasnika s raznih strana, kao i nekoliko folklornih skupina u narodnim nošnjama.Vrijeme je bilo pretežno sunčano s ugodnih  + 22 stupnja. Crkva je naravno, bila puna, a mnogo je svijeta ostalo vani okolo crkve. Misno slavlje predslavio je fra Dane Karačić iz Širokog Brijega, duhovni asistent  Franjevaćkog svjetovnog reda na Širokom Brijegu. Ova proslava kraljice Katarine, koja je odavno postala tradicionalna, zapravo je i zamišljena kao nacionalno okupljanje članova Trećeg ( svjetovnog) Franjevačkog reda (FSR) u Bosni i Hercegovini. Uz fra Danu bilo je na misnom slavlju još 15 svećenika, među njima i duhovni sistent FSR-a za Hercegovinu fra Antonio Šakota, i duhovni asistent za Bosnu Srebrenu fra Domagoj Šimić. Gvardijan fra Željko Brkić je na početku pozdravio prisutne, a na kraju se također zahvalio svima i pozvao svećenike, časne setre, bogoslove i predstavnike vlasti na zajednički ručak. Na platou ispred crkve 15 minuta nakon završetka sv. mise uslijedila je tradicionalna smotra folklora.Prije toga bila je prilika za sve raspoložene da poigraju kolo uz zvuke šargije i violine. Popodne se malo naoblačilo, a mi smo u 15 sati krenuli prema Dubravama.

Fra Pejo Oršolić

FSR2